Holcim Polska
Cement Ożarów
Cemex
Cementownia Warta
Cementownia Odra
Dyckerhoff Polska

Baza wiedzy

Dlaczego beton „z worka” jest lepszy od „wykręcanego” w całości na budowie?

Obecnie na budowie nie tylko dużego, ale i małego domu stosuje się przede wszystkim mieszanki betonowe, wyprodukowane w jednej z pobliskich wytwórni betonu towarowego. Mimo jego niewątpliwych zalet zdarza się, że pewne ilości mieszanki betonowej trzeba z cementu, kruszywa i wody „wykręcić” na miejscu w betoniarce. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że można ją zrobić także z gotowej, zapakowanej w worki, suchej mieszanki betonowej. 

Nawet przy budowie niewielkiego domu jednorodzinnego wykonawca tak stara się zaplanować kolejne jej etapy, by mieszankę betonową zamawiać w wytwórni betonu towarowego (Fot. 1). Ma ona nie tylko lepszą jakość, od tej przygotowywanej na placu budowy, ale też jej użycie bardzo przyspiesza wykonywanie betonowych i żelbetowych elementów domu. 

Fot. 1 – Nawet budując mały dom, większość żelbetowych i betonowych elementów wykonuje się teraz z betonu towarowego, przywiezionego z wytwórni

Jest tak również dlatego, że po przywiezieniu na budowę betonowozami, mieszankę betonową podaje się bezpośrednio na deskowanie za pomocą – zamontowanej na samochodzie – pompy do betonu (Fot. 2). Jeśli więc tylko nie zawiodą wykonawcy domu, można mieć gwarancję, że wszystkie jego elementy z betonu będą miały odpowiednią nośność i trwałość.

Fot. 2 – Przywiezioną betonowozami z wytwórni gotową mieszankę betonową podaje na miejsce za pomocą pompy do betonu, zamontowanej na samochodzie

Zobacz: Dlaczego elementy wykonane z betonu z wytwórni są lepsze od tych z betonu „wykręconego” na budowie?

Beton „wykręcony” na budowie

Nie zmienia to faktu, że nawet przy dobrej organizacji robót, potrzeba czasem na tyle mało mieszanki betonowej, że nie opłaca się jej zamawiać w wytwórni betonu towarowego. W takich sytuacjach trzeba ją przygotować na placu budowy w betoniarce, co jest o tyle kłopotliwe, że w takich warunkach dobrego betonu jest nie tylko trudne, ale i pracochłonne. 

Zobacz: Jak zrobić dobry beton w warunkach małej budowy?

Stosunkowo prosto można sobie poradzić z dozowaniem cementu, wsypując go do betoniarki z połowy lub całego worka. Zdecydowanie trudniejsze jest precyzyjne dozowanie piasku i żwiru w ilościach zgodnych z recepturą, zwłaszcza jeśli są one wsypywane do bębna betoniarki za pomocą łopaty (Fot. 3)

Fot. 3 – „Wykręcając” mieszankę betonową na placu budowy, trudno jest za pomocą łopaty dodawać do betoniarki piasek i żwir w ilościach zgodnych z recepturą

Zobacz: Jak dozować składniki betonu przygotowywanego na budowie?

Wbrew pozorom także dodawanie odpowiedniej ilości wody do betoniarki nie jest proste, ponieważ zazwyczaj jej część – w trudnej do ustalenia ilości – znajduje się już w pryzmach piasku i żwiru, jeśli nie były osłonięte folią przed deszczem.  

Zobacz: Jak na placu budowy przechowywać składniki do zrobienia betonu?

Gdy poszczególne składniki mieszanki betonowej zostały dodane do betoniarki w odpowiedniej kolejności oraz w ilościach zgodnych z recepturą, to ważny jest także właściwy czas ich mieszania. Nie bez znaczenia jest również taki transport gotowej mieszanki po placu budowy, by nie doszło do jej rozwarstwienia przed ułożeniem w miejscu przeznaczenia.

Zobacz: Co zrobić, żeby przygotowany na budowie beton był mocny i trwały?

Beton z worka

O tym, że mieszankę betonową niekoniecznie trzeba wykonywać z poszczególnych składników, czyli cementu, pisku, żwiru i wody, wie niewiele osób. Przy czym dotyczy to nie tylko tych, które budują dom. Również takich, którzy już w nim mieszkają i potrzebują niewielkich ilości betonu, by na przykład osadzić w gruncie słupki ogrodzeniowe (Fot. 4) albo wykonać betonowe elementy ogrodowej architektury. 

Fot. 4 – Do zabetonowania metalowych uchwytów, mocujących drewniane słupki ogrodzeniowe, nie tylko nie opłaca się zamawiać betonu towarowego, ale nawet robić na miejscu mieszanki betonowej z cementu, piasku i żwiru 

Nie będzie dla nich problemem zakup worków z cementem w pobliskiej hurtowni budowlanej wraz z opłaceniem ich transportu na miejsce. Trudniej natomiast będzie im kupić i przywieźć na działkę niezbyt duże ilości żwiru i piasku. Tymczasem jest dla nich dużo prostszym rozwiązaniem zakup gotowej mieszanki betonowej w postaci suchej, która pakowana jest po 25 kg w papierowe worki, z wyglądu przypominające te z cementem (Fot. 5).  

Fot. 5 – Sucha mieszanka betonowa pakowana jest po 25 kg w papierowe worki, przypominające te z cementem z cementowni

Wykonanie z suchej mieszanki betonowej dobrej jakości betonu klasy C20/25 jest bardzo proste. Wystarczy, że przed betonowaniem wymiesza się ją z odpowiednią ilością wody. Najlepiej oczywiście użyć do tego celu niewielkiej betoniarki, ale jeśli jej nie ma, to da się zrobić to nawet w taczce (Fot. 6), używając łopaty do wymieszania suchej mieszanki z wodą.

Fot. 6 – Beton z suchej mieszanki można też przygotować w taczce, dodając do niej wody i mieszając wszystko łopatą 

Z całą pewnością nie należy sprawdzać u siebie innej technologii przygotowania betonu z worka, która wydaje się na tyle kusząca w swojej prostocie, że bywa przez niektórych stosowana. Po umieszczeniu na przykład metalowego słupa bramy wjazdowej w wykopanym w gruncie dole, wsypują oni do niego suchą mieszankę betonową, a następnie zalewają ją wodą i mieszają łopatą. Niestety jest więcej niż pewne, że w trakcie tego mieszanka zostanie wymieszana nie tylko z wodą, ale i z otaczającym ją gruntem. Stanie się przez to porowata, a jej gwarantowana przez producenta wytrzymałość i trwałość nigdy nie zostanie osiągnięta. 

Jakość poprawnie wykonanego betonu z suchej mieszanki jest oczywiście duża, choćby dlatego, że w fabrycznych warunkach dozowanie poszczególnych składników jest bardzo dokładne, czego na placu budowy podczas „wykręcania” betonu w betoniarce nie da się osiągnąć. 

Są jednak tego także i minusy. Po pierwsze sucha mieszanka betonowa – choć wygodna w stosowaniu – nie jest tania. Dlatego ze względów finansowych nikt się na nią raczej nie zdecyduje, jeśli potrzebna jest większa ilość betonu. Po drugie – użyte do jej produkcji ziarna żwiru mają niewielką granulację (do 4 mm), przez co beton jest drobnoziarnisty i nie nadaje się do wykonania nawet niedużych belek czy słupów konstrukcyjnych, nie mówiąc już (także z pierwszego powodu) o płytowych stropach monolitycznych.

Z pewnego cementu

Niewątpliwą zaletą użycia suchej mieszanki betonowej jest to, że jest wyprodukowana z pewnego cementu, pochodzącego z cementowni. Żadna bowiem firma z pewnością nie użyje do jej produkcji jakiejkolwiek mieszanki cementowo-popiołowej, która z definicji nie spełnia wymagań normy cementowej. Mogłoby się to odbić negatywnie na parametrach oferowanej przez nią suchej mieszanki betonowej, co byłoby ryzykowne i nieopłacalne dla jej producenta, szczególnie biorąc pod uwagę cenę jednego worka. Tym bardziej że jej jakość da się w każdej chwili sprawdzić laboratoryjnie. 

Przy mieszaniu poszczególnych składników w betoniarce nie ma takiej pewności, ponieważ zawsze można przez nieuwagę kupić w hurtowni worki z mieszanką cementowo-popiołową, zamiast podobnie wyglądających worków z pewnym cementem, wyprodukowanym w cementowni. Wiele osób podczas takich zakupów często nie zwraca uwagi co tak naprawdę napisane jest na workach.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT 

Dlaczego do budowy domu należy używać tylko pewnego cementu?

Dlaczego przed zakupem cementu warto uważnie sprawdzić napisy na workach?

Jakiego cementu najlepiej użyć na budowie domu?

Jakiej wody można użyć do przygotowania mieszanki betonowej? 

Jakie domieszki do betonu warto stosować na budowie domu?

Brakuje odpowiedzi na Twoje pytanie? Zapytaj eksperta