Holcim Polska
Cement Ożarów
Cemex
Cementownia Warta
Cementownia Odra
Dyckerhoff Polska

Baza wiedzy

Dlaczego w domu jednorodzinnym lepiej mieć schody żelbetowe niż drewniane?

Jest wiele powodów, dla których w murowanym domu jednorodzinnym warto mieć schody żelbetowe. Dotyczy to nie tylko schodów wewnętrznych, których konstrukcja nośna wykonana jest zazwyczaj równocześnie ze stropem i monolitycznie z nim połączona. Także schody zewnętrzne, prowadzące do drzwi wejściowych, warto zrobić z betonu. 

W domach murowanych alternatywą dla schodów betonowych są drewniane, wykonane przez zakład stolarski i montowane na końcowym etapie prac wykończeniowych. Dotyczy to przede wszystkim schodów wewnętrznych, prowadzących z parteru na piętro lub poddasze. Zdecydowanie rzadziej zdarza się, że z drewna wykonywane są schody zewnętrzne.

Schody wejściowe do domu

Drewno, nawet zabezpieczone dobrymi impregnatami, nie jest odporne na długotrwałe oddziaływanie zmiennych warunków atmosferycznych i szkodzić mogą mu nie tylko długotrwałe deszcze i topniejący śnieg, ale także mróz, a nawet… słońce. Dlatego decydując się na drewniane schody wejściowe, zwłaszcza takie, które mają spory podest, trzeba liczyć się z tym, że po niedługim czasie trzeba je będzie remontować albo zastąpić… betonowymi. 

Nie jest to zaskakujące – nie tylko murowane, ale i drewniane domy z bali lub wykonane w technologii lekkiego szkieletu drewnianego („kanadyjskiej”) – zbudowane są na betonowych fundamentach. Beton – nawet bez specjalnych zabezpieczeń – jest bowiem zdecydowanie bardziej niż drewno odporny na destrukcję, spowodowaną bezpośrednim kontaktem z gruntem i wciąż zmieniającymi się czynnikami atmosferycznymi. 

Zobacz: Dlaczego bez betonu nie da się zbudować domów drewnianych? 

Dlatego raczej trudno sobie wyobrazić, żeby w budowanych obecnie domach schody zewnętrzne nie były wykonane z betonu (Fot. 1). Tym bardziej wtedy, gdy swoją architekturą nawiązują na przykład do szlacheckiego polskiego dworku (Fot. 2)

Fot. 1 – Schody zewnętrzne wystawione są destrukcyjne oddziaływanie czynników atmosferycznych, dlatego dobrze, jeśli wykonane są z betonu 
Fot. 2 – Choć jest to możliwe, w domu o architekturze polskiego dworku raczej nikt nie zdecyduje się na zrobienie wejściowych schodów z drewna

Schody wewnątrz domu 

Schodom wewnętrznym wprawdzie nie szkodzi zła pogoda, ale i tak jest korzystniej, zarówno dla mieszkańców, jak i dla samego domu, jeśli są one wykonane ze zbrojonego betonu, a nie z drewna. I to z wielu powodów.

Koszt budowy. Żelbetowa konstrukcja schodów wewnętrznych (Fot. 3), wykonana na etapie budowy domu w stanie surowym otwartym, od razu służy do bezpiecznej i wygodnej komunikacji pomiędzy parterem i piętrem. Dotyczy to zarówno robót związanych z wykonywaniem więźby dachowej, jak i prowadzonych później na poddaszu prac instalacyjnych i wykończeniowych. 

Fot. 3 – Podczas budowy domu konstrukcja schodów żelbetowych bardzo dobrze nadaje się do komunikacji z parteru na piętro 
Fot. 4 – Gdy w domu mają być zamontowane gotowe schody z drewna, to na czas budowy trzeba wykonać solidne schody tymczasowe   

Jeśli w domu mają być gotowe schody drewniane, to na czas jego budowy trzeba wykonać schody prowizoryczne (Fot. 4), które służyć będą wykonawcom nie tylko do komunikacji, ale i wnoszenia na piętro wielu materiałów budowlanych i elementów wyposażenia. Dlatego – wbrew pozorom – schody te muszą być bardzo solidne, ponieważ czasami ich stopnie będą bardziej obciążone niż gotowych schodów w zamieszkałym domu. 

Po zakończeniu budowy schody te trzeba zdemontować i usunąć, a to oznacza, że pieniądze wydane na ich budowę i rozbiórkę są po prostu dodatkowym kosztem budowy domu, którego nie ma przy schodach żelbetowych.    

Bezpieczeństwo pożarowe. Zwolennicy zrobionych na zamówienie gotowych schodów drewnianych podkreślają ich elegancki wygląd i nie tylko optyczną lekkość (Fot. 5). Trudno z tym oczywiście dyskutować, ale trzeba zdawać sobie sprawę, że w razie pożaru na poddaszu takie schody nie zapewnią mieszkańcom bezpiecznej komunikacji na parter. Tym bardziej, że najpewniej same będą się palić (Fot. 6). Gdyby więc doszło do pożaru, trzeba się liczyć z tym, że takich schodów nie da się raczej naprawić, tylko trzeba będzie wymienić je na nowe.

Fot. 5 – Wyglądające jak mebel, gotowe schody drewniane mogą imponować lekkością i szlachetną elegancją
Fot. 6 – Niestety nawet podczas niedużego pożaru mogą przestać być dla mieszkańców drogą ewakuacyjną

Inaczej jest ze schodami żelbetowymi, których konstrukcja jest odporna na wysoką temperaturę. Dzięki temu stanowią one dla osób przebywających na piętrze bezpieczną drogę ewakuacji. Dotyczy to szczególnie mieszkańców murowanych domów jednorodzinnych, w których pożar – w przeciwieństwie do na przykład domów z drewnianych bali – zwykle nie jest duży. Palą się w nich przeważnie jedynie meble oraz elementy wykończenia i dekoracji wnętrz. Co rzecz jasna – niezależnie od rodzaju schodów – też nie jest bezpieczne dla mieszkańców, ze względu na powstające wtedy trujące gazy. 

Żelbetowe jak drewniane

Schody o konstrukcji żelbetowej mogą mieć oczywiście elementy wykonane z drewna – na przykład drewniane balustrady i ułożone na betonowych stopniach drewniane stopnice, niezbyt ładnie nazywane trepami (Fot. 7). Można też schody żelbetowe w całości wykończyć drewnem (Fot. 8) – wtedy wizualnie niczym nie będą różnić się od drewnianych. 

Fot. 7 – Miłośnicy drewna mogą na stopniach schodów żelbetowych położyć drewniane stopnice
Fot. 8 – Schody żelbetowe, wykończone ze wszystkich stron drewnem, wyglądają jak drewniane    

Zarówno w pierwszym, jak i drugim wariancie wykończenia, schody żelbetowe będą – od wykonanych w całości z drewna – sztywniejsze, cichsze i trwalsze, a w razie pożaru nadpaleniu ulegną co najwyżej elementy ich wykończenia. Równie ważne jest to, że koszt schodów żelbetowych, bez względu na rodzaj wykończenia, będzie niższy od całkowicie drewnianych, wykonanych na indywidualne zamówienie i zamontowanych w domu pod koniec jego budowy.  

Zobacz: Dlaczego warto mieć w domu schody z betonu?

Schody tylko z pewnego cementu

Oczywiście, żeby schody żelbetowe miały wszystkie swoje zalety, mieszanka betonowa, z której zostały wykonane, musi być przygotowana z pewnego cementu, pochodzącego z cementowni. To wymaganie dotyczy oczywiście nie tylko schodów, ale i wszystkich innych żelbetowych i betonowych elementów domu. 

Zobacz: Dlaczego do budowy domu należy używać tylko pewnego cementu?

Zastępując pewny cement, wyprodukowany w cementowni, jakąkolwiek mieszanką cementowo-popiołową, trzeba liczyć się z tym, że schody nie będą miały odpowiedniej nośności i trwałości. Nie jest to dobra perspektywa, jeśli weźmie się pod uwagę nie tylko ich funkcję komunikacyjną, ale także znaczenie, jakie mają schody dla bezpieczeństwa mieszkańców w razie pożaru. 

Ryzyko zamiany pewnego cementu na mieszankę cementowo-popiołową jest oczywiście niewielkie, jeśli schody betonowane są razem ze stropem nad parterem. Potrzeba wtedy bowiem na tyle dużo mieszanki betonowej, że zamawia się ją w profesjonalnej wytwórni betonu towarowego i przywozi na budowę betonowozami. 

WIĘCEJ NA TEN TEMAT

Jak powinno się wykonywać betonowe schody zewnętrzne?

Jak jednocześnie zabetonować strop i znajdujące się pod nim schody wejściowe do domu?

Dlaczego konstrukcje żelbetowe nie są łatwe do poprawnego zaprojektowania i wykonania?

Dlaczego elementy wykonane z betonu z wytwórni są lepsze od tych z betonu „wykręconego” na budowie?

Dlaczego betonowe elementy domu mają duży wpływ na jego energooszczędność?

Dlaczego konstrukcje z betonu – bardziej niż z innych materiałów – są odporne na ogień? 

Dlaczego w domach ze stropami żelbetowymi mieszkańcy mogą czuć się bezpiecznie? 

Brakuje odpowiedzi na Twoje pytanie? Zapytaj eksperta