Holcim Polska
Cement Ożarów
Cemex
Cementownia Warta
Cementownia Odra
Dyckerhoff Polska

Baza wiedzy

Jak jednocześnie zabetonować strop i znajdujące się pod nim schody wejściowe do domu?

Do zabetonowania schodów wejściowych potrzeba zwykle niewielkich ilości mieszanki betonowej. Zamawianie betonu towarowego tylko do tego celu jest więc przeważnie nieopłacalne i to nawet wtedy, gdy jego wytwórnia znajduje się w niedużej odległości od placu budowy. Z drugiej strony przygotowywanie mieszanki betonowej na miejscu w betoniarce i transportowanie jej później taczkami jest bardzo pracochłonne, a do tego nie ma gwarancji, że zrobiony w taki sposób beton będzie dobrej jakości.

Ze względów konstrukcyjnych schody wejściowe, jeśli tylko nie są sztywno połączone z domem, dobrze jest wykonywać i betonować możliwie jak najpóźniej. Są bowiem lżejsze od budynku, dlatego grunt pod jego fundamentami osiada bardziej niż pod dużo lżejszymi schodami (zobacz: Jak powinno się wykonywać betonowe schody zewnętrzne?).

Wyjątkiem mogą być schody od strony ogrodu, które połączone są z dużym tarasem (Fot. 1). Do zabetonowania ich łącznie z płytą tarasu potrzeba bowiem na tyle dużo mieszanki betonowej, że jej zamówienie w wytwórni jest w pełni uzasadnione ekonomicznie.

Fot. 1 – Do zrobienia schodów ogrodowych i dużego tarasu potrzeba na tyle dużo mieszanki betonowej, że opłaca się ją zamówić tylko tego celu w wytwórni betonu towarowego 

Gdy jednak chodzi o schody wejściowe z niewielkim podestem, to do ich wykonania warto przystąpić dopiero wtedy, gdy przygotowane jest już deskowanie i zbrojenie stropu nad parterem. Jest to bowiem ostatni element domu, do którego wykonania potrzeba dużych ilości betonu – także wtedy, gdy nie jest to strop monolityczny, tylko częściowo prefabrykowany.

Gdy zdecydujemy się na równoczesne betonowanie stropu i schodów wejściowych (a zapewne także wewnętrznych, wykonywanych zazwyczaj jednocześnie ze stropem piętra), to trzeba będzie po prostu zamówić trochę więcej mieszanki betonowej. Unika się natomiast dwukrotnego ściągania na budowę pompy do podawania betonu (Fot. 2), gdyby schody wejściowe i strop piętra były wykonywane w różnych terminach. 

Fot. 2 – Schody wejściowe do domu warto betonować równocześnie ze stropem nad parterem 

RÓWNOCZESNE BETONOWANIE STROPU I SCHODÓW WEJŚCIOWYCH

Jeśli schody są dostawione do bryły domu (Fot. 3), to z betonowaniem ich w tym samym czasie co strop nad parterem nie ma oczywiście żadnych problemów, mimo że oba te elementy znajdują się na różnych kondygnacjach. 

Fot. 3 – Gdy schody wejściowe są dostawione do domu, równoczesne wykonywanie stropu piętra w żadnym stopniu nie utrudnia ich betonowania

Zdecydowanie trudniej jest to zrobić, gdy schody prowadzące do domu znajdują się w podcieniu – wtedy bowiem przygotowane do betonowania ich stopnie i podest znajdują się pod deskowaniem stropu. Dla dobrego wykonawcy nie jest to jednak duży problem – wystarczy, by stemplowanie deskowania ustawił na dodatkowej konstrukcji podporowej, która nie tylko nie przeszkodzi, ale i zbytnio nie utrudni betonowania schodów (Fot. 4 i 5).

Fot. 4 – By można było schody w podcieniu zabetonować za jednym razem ze stropem, trzeba podpory podtrzymujące jego deskowanie oprzeć na odpowiednio mocnej konstrukcji wsporczej  
Fot. 5 – Konstrukcja, na której opiera się stemplowanie deskowania stropu nad parterem, musi być tak wykonana, żeby nie utrudniać betonowania podestu i stopni schodów wejściowych

BETON TYLKO Z PEWNEGO CEMENTU

Niezależnie od tego, czy schody wejściowe są dostawione do domu, czy znajdują się w podcieniu, ani też, czy będą betonowane równocześnie ze stropem piętra czy nie, mieszanka betonowa, z której będą wykonywane, musi być przygotowana z pewnego cementu, wyprodukowanego w cementowni

Gdyby bowiem była ona zrobiona z jakiejkolwiek mieszanki cementowo-popiołowej, to jest bardzo możliwe, że schody wejściowe nie będą miały ani odpowiedniej wytrzymałości, ani trwałości. Wtedy nie miałoby większego znaczenia, jaka jest ich forma architektoniczna, ani też w którym punkcie harmonogramu prac budowlanych przewidziano ich wykonanie.

Prawdopodobieństwo użycia mieszanki cementowo-popiołowej zamiast pewnego cementu, pochodzącego w całości z cementowni, jest zdecydowanie większe wtedy, gdy mieszanka betonowa będzie „wykręcana” na placu budowy w betoniarce. Może się bowiem zdarzyć, że ktoś przez nieuwagę kupi w składzie budowlanym worki z taką mieszanką zamiast z pewnym cementem, spełniającym wymagania normowe. 

Taka sytuacja nie zdarzy się, gdy zamawiamy mieszankę betonową w wytwórni betonu towarowego, bo jej – z wielu względów – zamiana pewnego cementu na jego mieszankę z popiołem po prostu się nie opłaca. I to jest jeszcze jeden powód, żeby betonowanie schodów wejściowych połączyć w czasie z betonowaniem stropu nad parterem… 

WIĘCEJ NA TEN TEMAT:

Dlaczego na budowie domu warto używać tylko prawdziwego cementu?

Jak powinno się wykonywać betonowe schody zewnętrzne?

Dlaczego lepiej nie wykonywać schodów wspornikowych na zewnątrz domu? 

Dlaczego warto mieć w domu schody z betonu?

Dlaczego schody żelbetowe są ważne dla konstrukcji domu?

Dlaczego mieszankę betonową po ułożeniu w formie trzeba starannie zagęścić?

Brakuje odpowiedzi na Twoje pytanie? Zapytaj eksperta