Holcim Polska
Cement Ożarów
Cemex
Cementownia Warta
Cementownia Odra
Dyckerhoff Polska

Baza wiedzy

Dlaczego mieszankę betonową po ułożeniu w formie trzeba starannie zagęścić?

Do tego, żeby elementy betonowe i żelbetowe miały odpowiednią wytrzymałość i trwałość, potrzebna jest nie tylko dobra mieszanka betonowa, przygotowana zgodnie z recepturą i z pewnego cementu, wyprodukowanego w cementowni. Trzeba też zadbać o to, by świeżo ułożony w deskowaniu beton został starannie zagęszczony.

Zagęszczanie i ubijanie mieszanki betonowej podczas układania ma na celu przede wszystkim dokładne wypełnienie deskowania, a także usunięcie z niej nadmiaru powietrza, które dostało się podczas mieszania składników w betoniarce lub w trakcie jej transportu na plac budowy. Dzięki temu zabiegowi w betonie będzie mniej porów, a więc po związaniu stanie się on mocniejszy, trwalszy, szczelniejszy i bardziej odporny na niskie temperatury. Dla prac wykończeniowych ważne jest także, że powierzchnia wykonanych z niego elementów będzie równa i gładka (Fot. 1 i 2).

W konstrukcjach żelbetowych taki starannie zagęszczony beton dokładnie otula stalowe pręty zbrojeniowe, zapewniając im odpowiednią przyczepność, która jest podstawowym warunkiem współpracy tych dwóch materiałów. Ochroni on także pręty stalowe przed korozją, wytwarzając warstwę pasywną na całej ich powierzchni, bez miejscowych przerw. Dlatego szczególnie ważne jest zadbanie o to, by zwłaszcza w tych strefach betonu, w których są ułożone pręty zbrojeniowe, nie występowały puste miejsca, nazywane popularnie „rakami”. Dotyczy to przede wszystkim stykających się z otoczeniem zewnętrznych powierzchni elementów konstrukcyjnych (Fot. 3).

ZAGĘSZCZANIE BETONU
Beton w deskowaniu najlepiej jest zagęszczać mechanicznie, używając do tego celu wibratorów wgłębnych, nazywanych też buławowymi, których wielkość zależy od wymiarów betonowanych elementów (Fot. 4). Na szczęście takie urządzenia spotyka się teraz nawet na małych budowach.

Dzięki wibrowaniu beton dokładnie wypełnia deskowanie i w wykonywanych elementach nie pozostają pustki powietrzne. Przy tej czynności szczególnie trzeba się skupić na narożach elementów i ich powierzchniach przylegających do deskowania.

Przy wykonywaniu większych elementów należy pamiętać, że zagęszczanie betonu powinno odbywać się warstwami nie grubszymi niż 15-20 cm.

Mieszankę betonową o konsystencji półplastycznej i plastycznej należy zagęszczać aż do momentu, gdy na jej powierzchnię wypłynie zaczyn cementowy.

Dobremu zagęszczeniu betonu służy też ostukiwanie deskowania młotkiem z gumowym obuchem. Dotyczy to szczególnie słupów i ścian żelbetowych.

Kiedyś świeżo ułożony beton zagęszczało się głównie za pomocą drewnianych ubijaków i metalowych prętów („dziobaków”) ze specjalnie ukształtowanymi końcówkami. W dobie stosowania na budowach różnego rodzaju urządzeń elektrycznych i spalinowych, używanie takich prostych narzędzi jest z pewnością anachronizmem. Jeśli jednak betonujemy jakiś niezbyt duży element i nie mamy pod ręką wibratora buławowego, lepiej zagęścić beton za pomocą ręcznego sztychowania niż nie robić tego wcale.

Uwaga! Zagęszczanie świeżego betonu da niewiele, jeśli mieszanka betonowa nie została przygotowana z pewnego cementu, pochodzącego z cementowni. Beton zrobiony z pseudocementu, czyli mieszanki popiołowo-cementowej nie będzie miał odpowiedniej wytrzymałości i trwałości nawet wtedy, gdy zostanie poprawnie zagęszczony po ułożeniu w deskowaniu.

ZOBACZ TAKŻE:
Dlaczego na budowie domu warto używać tylko prawdziwego cementu?
Dlaczego beton powinno się robić ze żwiru i piasku?
Do czego w konstrukcjach żelbetowych stal jest potrzebna betonowi, a beton – stali?

Brakuje odpowiedzi na Twoje pytanie? Zapytaj eksperta