Co zrobić, żeby wylewki cementowe nie przenosiły dźwięków mechanicznych z podłóg na inne elementy domu?
Stosowane w domach jednorodzinnych wylewki betonowe, nazywane też cementowymi, pełnią funkcję sztywnych i trwałych podkładów pod różnego rodzaju posadzki. Na parterze domu wykonuje się je na warstwie izolacji termicznej, ułożonej na betonowym podkładzie podłogi, natomiast na stropach wyższych kondygnacji – na specjalnej, elastycznej odmianie płyt styropianowych, pełniących funkcję izolacji akustycznej.
Poprawnie wykonane wylewki cementowe nie pękają od skurczu betonu, mają równą, poziomą powierzchnię oraz są twarde i odporne na ścieranie (Fot. 1).
Jest tak wtedy, gdy zostały wykonane z mieszanki betonowej, do której przygotowania użyto pewnego cementu, wyprodukowanego w Polsce lub innym kraju Unii Europejskiej. Jego zastosowanie ma istotne znaczenie dla jakości zarówno wylewek podłogowych, jak i innych betonowych i żelbetowych elementów domu. Również dla ograniczenia niekorzystnych zmian klimatycznych duże znaczenie ma to, że ślad węglowy takiego cementu jest znacznie niższy od tego, który mają cementy produkowane w innych częściach świata.

Zobacz: Dlaczego na budowie domu warto używać tylko pewnego cementu?
Niezależnie od pochodzenia cementu, bardzo ważne jest także, by wylewki betonowe zostały wykonane przez firmę, mającą duże doświadczenie w ich układaniu i dysponującą niezbędnym do tego profesjonalnym sprzętem. Dotyczy to przede wszystkim agregatu do przygotowywania mieszanki cementowo-piaskowej, nazywanego „mixokretem” (Fot. 2), oraz talerzowej zacieraczki do betonu (Fot. 3).


Wylewki betonowe jako element grzewczy
Bardzo często wylewki betonowe wykorzystywane są jako istotny element instalacji grzewczej. W tym celu w ich dolnej warstwie zatapia się przewody wodnego ogrzewania podłogowego (Fot. 4), zasilanego na przykład przez kocioł kondensacyjny lub pompę ciepła. Takie wylewki bardzo dobrze sprawdzają się jako ekonomiczne, niskotemperaturowe źródło ciepła, wykorzystywanego zimą do utrzymania w domu komfortowej dla mieszkańców temperatury.

Jest tak między innymi dlatego, że wylewki betonowe charakteryzują się dużą pojemnością cieplną. Ma to znaczenie zimą w czasie, kiedy po okresie silnego mrozu powietrze zaczyna się ocieplać. W takich momentach urządzenie grzewcze – jeśli tylko jest wyposażone w regulator pogodowy – wyłącza się i przestaje dostarczać ciepło do pomieszczeń domu. Nie oznacza to jednak, że powietrze w domu zaczynie się wtedy szybko wychładzać.
Jest tak dlatego, że nagrzane przez instalację podłogową wylewki betonowe stygną bardzo powoli i jeszcze długo po wyłączeniu urządzenia grzewczego pozostają ciepłe, dbając w ten sposób bezkosztowo o utrzymanie w domu komfortu termicznego i przyczyniając się do redukcji wydatków na jego ogrzewanie.
Wylewki i akustyka w domu
Przy wszystkich swoich zaletach, wylewki betonowe mają jedną wadę – jeśli nie są poprawnie wykonane, mogą się nimi przenosić dźwięki mechaniczne z podłóg na inne elementy budynku. Choć jest to ten rodzaj hałasów, którego źródła są w domu jednorodzinnym stosunkowo łatwe do wyeliminowania drogą, to oczywiście dla dobra wszystkich domowników lepiej jest, jeśli w ogóle ich nie ma.
Warto się więc postarać, by wylewki podłogowe nie były drogą przenoszenia się dźwięków mechanicznych. Tym bardziej, że na etapie budowy domu wyeliminowanie możliwości występowania tego niekorzystnego zjawiska nie jest trudne. Wystarczy jedynie przed przystąpieniem do wykonywania wylewek podłogowych oddylatować je od innych elementów domu za pomocą specjalnych taśm o grubości co najmniej kilku milimetrów, wykonanych ze spienionych tworzyw sztucznych (Fot. 5).

Takimi taśmami oddziela się wylewki od wszystkich ścian nośnych i działowych (Fot. 6), a także schodów i słupów konstrukcyjnych. Dotyczy to także przechodzących przez stropy kominów i przewodów wentylacji mechanicznej (Fot. 7).


Niezależnie od ochrony przed przenoszeniem dźwięków mechanicznych, taśmy dylatacyjne są szczególnie ważne przy wylewkach, w których zatopione są rury ogrzewania podłogowego. Gdy zaczyna płynąć w nich gorąca woda, wylewki te rozszerzają się, napierając na ściany i inne elementy budynku do tego stopnia, że mogłyby je uszkodzić. Dotyczy to także dolnych profili ościeżnic wielkopowierzchniowych okien (Fot. 8), które pod wpływem zwiększającej swoją powierzchnię ciepłej wylewki mogłyby zostać wypchnięte na zewnątrz domu.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT:
Dlaczego wylewek betonowych nie powinno się wylewać?
Czy do wylewki betonowej warto dodać trochę drobnego żwiru?
Jakie domieszki do betonu warto stosować na budowie domu?
Na co zwrócić uwagę podczas wykonywania betonowego podkładu podłogi parteru?
Kiedy warto zastosować cementowe wylewki samopoziomujące?
Co zrobić, żeby zmniejszyć ślad węglowy związany z betonem i wykonywanymi z niego elementami domu?