Holcim Polska
Cement Ożarów
Cemex
Cementownia Warta
Cementownia Odra
Dyckerhoff Polska

Baza wiedzy

Czy dachówki ceramiczne są lepsze od betonowych?

Dachówki ceramiczne są jednym z najstarszych materiałów, stosowanych do krycia dachów. W porównaniu z nimi dachówki betonowe, nazywane też cementowymi, mają zdecydowanie krótszą historię. Nie ma to jednak znaczenia, gdy chodzi o ich walory użytkowe i estetyczne, które są porównywalne.

Dachówki ceramiczne i betonowe należą do ciężkich pokryć dachowych, w związku z czym potrzebują solidniejszej więźby dachowej niż na przykład blacha czy blachodachówka.

Duży ciężar obu rodzajów dachówek ma jednak swoje zalety, gdyż kryty nimi dach jest bardziej odporny na wichury, a w razie ewentualnych uszkodzeń – ponieważ dachówki mają stosunkowo mały format – łatwiej i taniej jest takie pokrycie naprawić. Dachówki te lepiej też tłumią hałas wywołany przez rzęsisty deszcz czy grad – są również odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Pod względem trwałości, parametrów wytrzymałościowych oraz wykończenia współczesne dachówki betonowe (Fot. 1) i ceramiczne są do siebie bardzo podobne. Dotyczy to także ciężaru 1 m² wykonanego z nich pokrycia dachowego.

Fot. 1 – Dach pokryty dachówką betonową jest nie tylko solidny i trwały, ale i bardzo szlachetnie wygląda

 

Zarówno jedne, jak i drugie dachówki są niepalne i praktycznie w takim samym stopniu nienasiąkliwe, a także odporne na zmieniające się warunki atmosferyczne oraz promieniowanie ultrafioletowe. Dachówki betonowe i ceramiczne są też bardzo trwałe – ich żywotność ocenia się na co najmniej 80-100 lat.

Oczywiście nie zawsze tak było. Dopiero pojawienie się na rynku konkurencji dla pokryć ceramicznych w postaci dachówek betonowych sprawiło, że producenci zarówno jednych, jak i drugich muszą stale udoskonalać technologię ich wytwarzania oraz poszerzać ich asortyment. Działania te dotyczą nie tylko oferowania coraz to nowych kształtów (Fot. 2), ale i – może nawet przede wszystkim – sposobów wykończenia dachówek betonowych i ceramicznych.

Fot. 2 – Wśród bogatej oferty dachówek betonowych są także płaskie, zyskujące ostatnio coraz większą popularność

 

Współczesne dachówki ceramiczne nie mają już tylko ceglastego koloru, a betonowe – szarego. Oba rodzaje tych pokryć oferowane są teraz w bogatej gamie kolorystycznej i często barwione w masie, by przycięte dachówki nie wyróżniały się na dachu.

Pod względem wyglądu współczesne dachówki ceramiczne i betonowe, choć różniące się między sobą kształtami, stały się w pewnym stopniu do siebie podobne. Bywa więc, że czasem dopiero dekarz jest w stanie ocenić, jaką dachówką pokryty jest dach widzianego z daleka domu.

Wszystko to razem sprawia, że dyskusja na temat wyższości dachówki ceramicznej nad betonową lub odwrotnie ma raczej charakter akademicki. Ich producenci dawno już doszli do wniosku, że nie warto się o to spierać, ponieważ tak naprawdę konkurencją dla ich wyrobów są inne rodzaje pokryć dachowych.

DACHÓWKA BETONOWA
Przy podobnych walorach za dachówką betonową przemawia jej generalnie korzystniejsza cena – bywa że jest ona nawet o 30% niższa niż ceramicznych. Dotyczy to nie tylko dachówek podstawowych, ale i uzupełniających (kształtowych), takich jak gąsiory czy dachówki skrajne i wentylacyjne. Jeśli więc dla inwestorów pieniądze wydane na dom są ważnym kryterium przy podejmowaniu decyzji, to zdecydują się oni raczej na betonowe pokrycie dachu.

Beton jest pewnie bardziej porowaty od wypalonej gliny, ale dla wykonanych z niego dachówek nie ma to istotnego znaczenia, gdyż za sprawą różnego rodzaju powłok wykończeniowych mają one gładką powierzchnię, o zwiększonej – choć zazwyczaj nie całkowitej – odporności na porastanie glonami. Do tego beton jest na tyle plastyczny, że w każdej dachówce bez trudu daje się wyprofilować zamki, zapewniające szczelność wykonanemu z nich pokryciu dachowemu (Fot. 3).

Fot. 3 – Mimo że dachówki mają mały format, to dzięki zamkom tworzą szczelne pokrycie dachu

 

Fot. 4 – Dachówki betonowe układa się na dachu praktycznie w taki sam sposób jak ceramiczne

 

Glina jest bardziej plastyczna, więc wykonana z niej dachówka może mieć więcej rowków i zamków niż cementowa. To jednak sprawia, że dekarzowi układa się ją na dachu trudniej niż betonową, ponieważ płaszczyzna połaci dachowej powinna być wtedy prawie idealnie równa, a łaty rozmieszczone w jednakowych odstępach. Inaczej jest z dachówkami betonowymi, które dzięki odpowiednio ukształtowanym zamkom można układać z większą tolerancją (Fot. 4).

Uwaga! Do produkcji dachówki betonowej używa się oczywiście wyłącznie pewnego cementu, wyprodukowanego w cementowni i to jemu właśnie zawdzięczają one swoje znakomite właściwości. To dlatego wszystkie zakładowe systemy kontroli jakości, badające parametry składników, użytych do wyrobu dachówki betonowej, nie dopuściłyby do procesu produkcyjnego żadnej z mieszanek cementowo-popiołowych, pochodzących z różnego rodzaju mieszalni. Powód tego jest oczywisty – nie spełniają one wymagań zapisanych w normach dotyczących cementu.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT:
Dlaczego na budowie domu warto używać tylko prawdziwego cementu?
Jakie są zalety ściennych okładzin z betonu?
Jakie domieszki do betonu warto stosować na budowie domu?

Brakuje odpowiedzi na Twoje pytanie? Zapytaj eksperta