Holcim Polska
Cement Ożarów
Cemex
Cementownia Warta
Cementownia Odra
Dyckerhoff Polska

Baza wiedzy

Mocne fundamenty to podstawa

Jeżeli zabieramy się za samodzielną budowę domu, warto jego podstawę wykonać solidnie. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnych niespodzianek, a budynek zyska solidne podstawy.

Dlaczego beton?

Dom, z piwnicą lub bez, potrzebuje na czymś osiąść. Dobre fundamenty to podstawa. Zastosowany materiał jest odporny na ściskanie. Zaś aby zabezpieczyć fundamenty przed zginaniem stosuje się zbrojenia poziome. Dzięki temu nie będą one narażone na pękanie pod wpływem ruchów gruntu. Najpopularniejszym rodzajem betonu, wykorzystywanym do budowania fundamentów jest C12/15. Należy jednak być świadomym niekorzystnych czynników, oddziałujących na fundamenty, takich jak zmiany temperatury, wilgoć czy kwasy organiczne w gruncie. Dlatego warto wybierać pewny cement, pochodzący od profesjonalnego producenta. Dzięki temu, w dalszej perspektywie, zaoszczędzimy nie tylko finansowo, ale przede wszystkim nie będziemy musieli się martwić o trwałość wykorzystanego budulca.

Dwie drogi

Fundamenty można wykonywać na dwa sposoby. Pierwszy z nich polega na umieszczeniu betonu bezpośrednio na gruncie. Najpierw robimy wykop, który następnie wykładamy folią hydroizolacyjną (boki i dno). Kolejno układamy zbrojenie. Dopiero wtedy wprowadzamy mieszankę betonową. Istotną kwestią jest rodzaj gruntu, na którym przygotowujemy tego typu fundament. Z reguły korzystniej jest stosować tę metodę na podłożu gliniastym niż piaszczystym. Jednak nie wyklucza to ryzyka obsunięcia się elementów wykopu i wymieszania elementów gruntu z betonem.

Innym sposobem jest fundament betonowany w deskowaniu. Przygotowując wykop,  pamiętajmy, że powinien być on ok. 20-30 cm szerszy z każdej strony. Umożliwi to późniejsze ustawienie szalunków. Możemy na dno wykopu wylać chudy beton. Zabezpieczy on fundament przed niekorzystnym wpływem wymienionych wcześniej czynników. Dopiero po jego stwardnieniu mocujemy deskowanie oraz zbrojenie, a następnie stosujemy przygotowaną mieszankę betonową.

Brakuje odpowiedzi na Twoje pytanie? Zapytaj eksperta