Holcim Polska
Cement Ożarów
Cemex
Cementownia Warta
Cementownia Odra
Dyckerhoff Polska

Pytania i odpowiedzi

W jaki sposób rozrabiać cement z pozostałymi składnikami?

Najważniejsze są trzy elementy. Pierwszy to proporcje – zależą od przeznaczenia cementu i w tym względzie należy kierować się zaleceniami producenta.

Drugi element to kolejność rozrabiania. Aby zapobiec przyklejeniu się cementu do wilgotnych ścianek betoniarki, należy najpierw wlać część wody, następnie wsypać cement, a potem stopniowo piasek i/lub żwir, dolewając równolegle i równomiernie resztę wody. Jeżeli dodajemy domieszki uplastyczniające, to należy postępować wg wskazań producenta.

Jeżeli beton przygotowujemy w mniejszej ilości, to do szczelnej skrzyni lub taczki wsypujemy piasek, na to cement i rozgarniamy składniki do uzyskania w miarę jednorodnej mieszaniny. Następnie dodajemy żwir, a po wymieszaniu części suchych dolewamy wody i mieszamy.

Trzecią istotna kwestią jest czas mieszania betonu. Nie należy robić tego zbyt długo, aby nie doszło do rozwarstwienia się składników, skutkującego obniżoną wytrzymałością budulca. Średni czas mieszania to 5 minut, jednak składniki różnią się od siebie swoją gęstością, dlatego zawsze warto sprawdzić adekwatne wartości z odpowiednimi tablicami.

Brakuje odpowiedzi na Twoje pytanie? Zapytaj eksperta