Holcim Polska
Cement Ożarów
Cemex
Cementownia Warta
Cementownia Odra
Dyckerhoff Polska

Baza wiedzy

Wylewamy podłogi

Równy parkiet czy kafle podłogowe to nie tylko zabieg estetyczny, ale przede wszystkim funkcjonalny. Dzięki temu nie trzeba będzie się trudzić z poziomowaniem mebli czy sprzętu AGD. Dlatego warto zawczasu zadbać o równą podłogę.

Zanim wylejemy

…cementową zaprawę, należy właściwie przygotować podłoże. W tym celu skuwamy z niego wszystkie luźne elementy oraz te fragmenty, które cechują się słabszą kondycją. Jeżeli producent wylewki tego wymaga, gruntujemy podłoże. Ten zabieg zmniejsza jego chłonność, zapobiega tworzeniu się pęcherzy powietrznych oraz ułatwia rozprowadzanie mieszanki.

Następnie wykonujemy dylatację. Jest to założenie swoistego „ogrodzenia” pomiędzy polem rozlania wylewki, a np. ścianami czy progami. W tym celu wykorzystuje się najczęściej pianki z tworzyw sztucznych, które pozwalają na swobodne rozprężenie się materiału budowlanego. Jeżeli chcemy zaizolować (akustycznie lub termicznie) podłogę, robimy to układając płyty (z wełny mineralnej lub styropianu) tak, aby się mijały i nie stykały ze sobą całymi krawędziami.

Teraz wylewamy

W przypadku wylewek samopoziomujących można to zrobić za pomocą maszyny, która jednocześnie miesza suchą zaprawę z wodą, a następnie pompuje. Trzeba jednak zadbać o właściwą ilość tej ostatniej, aby osiągnąć odpowiednią konsystencję. Kiedy przygotowujemy wylewkę ręcznie, należy użyć mieszadła, a po rozprowadzeniu do określonej wysokości, odpowietrzyć ją za pomocą specjalnego wałka lub szczotki o twardym i długim włosiu. Najważniejszą sprawą jest wylewanie kolejnych fragmentów, zanim poprzednie zostaną związane, aby uniknąć niepotrzebnych nierówności i ryzyka powstania pęknięć.

Jeżeli dysponujemy wylewką tradycyjną, to jej poziom ustalamy przez zastosowanie listew kierunkowych, dbając o to, aby nie było jej mniej niż założone minimum. W celu zagęszczenia jej masy oraz aby lepiej ją rozprowadzić, warto użyć pacy lub łat wibracyjnych. Wylewki, niezależnie od techniki, robimy w pomieszczeniach zamkniętych, wolnych od przeciągów, aby ograniczyć np. nieregularne jej przesychanie, skutkujące defektami.

Pęknięcia? To się zdarza

Najczęściej w przypadku użycia niskiej jakości cementu lub przy zastosowaniu nieodpowiedniej mieszanki mogą pojawić się pęknięcia. W takiej sytuacji należy odkurzyć i oczyścić powierzchnię oraz usunąć wszystkie luźne elementy (np. te, które się wykruszyły z powodu pęknięcia). Następnie gruntujemy ją emulsją, która zwiększy chłonność i przyczepność, oraz kładziemy zaprawę wyrównującą. Oba preparaty powinny pochodzić od tego samego producenta, aby uniknąć niekompatybilności. Jeżeli poprzednio zrobione były dylatacje, należy je powtórzyć. Po wyłożeniu nowej warstwy konieczne jest jej zraszanie oraz przykrycie folią, aby zbyt szybko nie przeschła. Nie chcemy przecież robić ponownej korekty.

Brakuje odpowiedzi na Twoje pytanie? Zapytaj eksperta